Evi Tihemets

Kaks kollaaži sarjast „Taevased aiad“

2021-2022

Kauni nimega sari „Taevased aiad“ hakkab kokku võtma juba 1960. aastatel näiliselt juhuslikult üles tulnud teemat. 1962. aastal loodud pasunat puhuva tiivulise poisikese, 1991. aastal pehmelaki-tehnikas teostatud inglite, 2006. aasta kollaažide ning 2009. aastal kõrgtrüki- ja kuivnõela-tehnikas valminud sarja kaudu on ta jõudnud taevaste aedade keerubiteni, mis on ühed ilusamad selles pikalt kestnud inglite-saagas.

Kollaažitehnikas teostatuna ilmuvad taevased sõnumikandjad mitme varasema graafilise lehe väljalõigetest moodustuvaisse tervikkompositsioonidesse. Loomuliku pildiosana, lillede, abstraktsete pindade ja ristide vahele. Kord suuremad, kord väiksemad, kord varjudena, kord selgelt välja joonistuvaina koonduvad need 1999. aastast pärit „Valge risti“ ümber või hajuvad 2007. aasta „Orhideede lummuse“ sarja lillede vahel.

Evi Tihemetsa kombineerimisoskus ja tervikutaju on võrratud. See, mis mõnes varasemas töös võis jääda hõredaks, literatuurseks või liiga lihtsustatuks, on siin vanade piltide detailidest kokku panduna – olgu õnnistatud graafika paljundatavus! – koondatud uhketeks, abstraktsiooni ja realistliku piirimail liikuvaisse piltidesse.