Tanja Muravskaja

Nägemise liiasus

2020

„Nägemise liiasus“ (2020) algas üleilmse pandeemia ajal fotosarjast, mis kujutab Brüsseli kogukonnakeskuse Dienstencentrum Miro eakaid sisserändajaid. Kunstnik kohtus nende inimestega igal nädalal supiköögis ja kutsus soovijad oma stuudiosse, et neid pildistada.

Muravskaja lähtus Mikhail Bakhtini „väljaspoolsuse“ ja „piiride“ mõistetest. Sel ajal kui Nõukogude Liidus oldi äärmiselt sallimatu kõige vastu, mis erines režiimi kehtestatud ühetaolisuse nõudest, ülistas Bahtin 1920. aastatel endale omaselt ja selgelt kunstilist ning poliitilist erinevust. Need mõisted on kasulikud, kui mõelda sisserändajatele, keda on ajalooliselt peetud lindpriideks või keda on võimuasutustes määratletud erinevate, teistena. Aga kuidas saab inimeste erinevust kirjeldada nii, et loometegevusega seista vastu kultuurimuutustele? Enam ei piisa erinevuste eiramisest või sallimisest. Peame pidevalt nõudma, et meie erinevusi võetaks arvesse tuleviku kavandamisel.

Muravskaja on neid küsimusi kaalunud, sest ta kutsus oma kangelasi end avama sel ajal, kui tulevik on ebaselge, ning seisma silmitsi ebamugavuste, valu ja hirmuga.