Oliver Ressler

Uus mannekeenide armee

2016-2017

Üleilmse ökokatastroofi tõttu on ohus inimeste ellujäämine, kuid avalikkuse protest kohe tegutsemise nimel on vähemalt ametlikus poliitikas ja meedias kummaliselt vaikne.

Vahepeal on tekkinud uus sotsiaalne liikumine – kliimaliikumine – vastuseks juhtivate riikide keeldumisele vähendada CO2 heitkoguseid. See liikumine on suurem ja ühtsem, kui välja paistab, sest kõrvalseisjad näevad vaid kohatisi kaadreid üksikutest „uudisväärsetest“ sekkumistest, mitte aga aktivistide halastamatut survet kõikjal maailmas.

„Uus mannekeenide armee“ katkestab ametliku vaikuse, tuues üleelusuuruste mannekeenidena galeriisse nähtamatu kliimaliikumise peategelased. Mannekeenid esindavad aktiviste, kelle kodanikuallumatus tagab, et ühegi uue, keskkonda laastava ettevõtte rajamine, kui tahes tavapärane see aktsionäridele ka tunduks, ei saaks kunagi pidada kindlaks tehinguks. Need mannekeenid pole täiuslikud eeskujud või põhimõtete kandjad: need on midagi tõelist, kuid mitte veel piisavalt tõelised; need on millegi veel ees ootava põhjatu kaev. Mannekeenid on kohatäitjad, nähtavad kohaviidad, mis osutavad kliimaliikumise nähtamatule tegevusele kõikjal.