Paul Kuimet

Tellingute lühiajalugu

2020

Kümnest fotost koosnev sari kujutab ehitustellingute jalgu, mida on pildistatud maailma eri linnades, sh Tallinnas, Brüsselis ja New Yorgis. Ehitustellingud on elavate linnade pärisosad, aga väga harva pöörame neile päriselt tähelepanu. Fotodel näeme, et tellingute põhistruktuur on kõikjal maailmas täpselt ühesugune, mis taas on ühtlustunud maailma tõestus. Tellingud on nagu kinnisvarabuumide reamehed, leides kasutust kõikjal ehitusrinnetel, kuhu kerkivad uued hooned, kombineerudes iga kord uuteks ainulaadseteks struktuurideks.

Kuimet tõmbab mõttelise paralleeli tellingute ja Kristallpalee vahele. Mõlemad on korrapärase sõrestikuga ehitised. Samuti näivad mõlemad läbipaistvad, kerged ja kaduvad. Kristallpalee valmimise järel kirjutas saksa arhitektuurikriitik Richard Lucae:

„Nii nagu Kristalli puhul, ei ole siin enam tõelist interjööri või eksterjööri. (…) Kui kujutleme, et õhku on võimalik valada nagu vedelikku, on see siin saavutanud tahke kuju – justkui pärast valamisel kasutatud vormi eemaldamist. Leiame end väljalõigatud atmosfäärisegmendist.“ 1https://msu.edu/course/eng/886/photo-exterior.htm